
Кефалогематома у новонароджених утворюється як наслідок родової травми. У різній мірі родова травма є у всіх дітей. ушкоджуючий фактор (особливо, якщо є сприятливі фактори, такі як гіпоксія, затяжні пологи, вузький таз у матері, наявність внутрішньоутробних інфекцій, що послаблюють дитину).
Кефалогематома утворюється, якщо в той час, коли дитина просувається по родових шляхах, відбувається відшарування окістя від поверхні кісток черепа. Відбуватися це може від великого механічного навантаження на голову дитини, неправильного вставлення головки в таз та ін. Окістя — досить тонка, але дуже міцна плівка, яка покриває всі кістки нашого організму. І якщо вона відшаровується, то травмуються судини, з яких і виливається кров.
Кількість крові у кефалогематомі може бути різною – від 5 до 150мл. Виглядає кефалогематома як шишкоподібна припухлість над однією — двома (рідше більше) кістками черепа. На дотик вона пружно-еластична в перші дні і розм’якшується в наступні.
Однією з відмітних ознак кефалогематоми є те, що вона не виходить за межі кісток черепа, так як по межах кісток окістя зрощена з ними особливо щільно.
Слід диференціювати кефалогематому від родової пухлини — набряклої пухлини м’яких тканин черепа, що утворюється внаслідок порушення рівномірного кровообігу на поверхні черепа під час пологів. Родова пухлина – не відмежована контурами кісток черепа, має тістоподібну щільність.
Які можливі ускладнення кефалогематоми?
— Осифікація: при великих розмірах та відсутності тенденції до розсмоктування;
— Нагноєння: при потраплянні інфекції всередину (при пошкодженні шкіри, після пункції (процедури відсмоктування));
Також важливо з’ясувати, чи не ховається під кефалогематомою перелом кістки черепа і не повідомляється вона з внутрішньочерепними просторами. Це можна зробити за допомогою нейросонографії (УЗД мозку).
При невеликих розмірах, як правило, рекомендується пасивне спостереження: кефалогематома
розсмоктується самостійно протягом 2-8 тижнів. що в цьому випадку також слід пунктирувати гематому і відкачати кров
. рекомендується пункція гематоми з видаленням крові, що вилилася. Процедура для дитини дещо болюча (проводиться прокол голкових поверхневих тканин гематоми), але проводиться без наркозу і триває кілька хвилин. того, щоб цього не було часто дитині призначається вітамін К.
Навіщо показувати дитину остеопату, якщо в неї (була, є) кефалогематома?

Справа в тому, що, як я вже згадувала вище, родові травми того чи іншого ступеня відбуваються практично з кожним новонародженим, і кефалогематома просто наочний показник, що не все ідеально пройшло під час пологів. Отже, можуть бути порушені співвідношення кісток черепа, мозкових оболонок, утруднена ліквороциркуляція. Остеопат може декількома м’якими рухами, легко натиснувши у певних точках черепа, виправити положення кісточок голови.
Після остеопатичного лікування голівці дитини буде простіше «розправитися» після пологів. У моїй практиці були випадки, коли досить великі (у тому числі парні) кефалогематоми проходили повністю протягом двох тижнів, хоча раніше протягом трьох тижнів після пологів не відзначалося жодної динаміки.
Правильне взаєморозташування та мікрорухомість кісток черепа у новонародженого вкрай важливі. Від цього залежить ліквороциркуляція (і внутрішньочерепний тиск), а отже, середовище, в якому розвивається мозок дитини. Остеопатичним лікуванням ми допомагаємо мозку рости і розвиватися в найкращих для нього умовах, максимально використовувати можливості, які йому природа.
©2013 Усатова Є.В.