
Остеопатія — унікальний напрямок мануальної медицини. Вона має справу з усіма віковими групами, від народження до глибокої старості.
З найменшими пацієнтами може знадобитися всього 1-2 сеанси, щоб усунути родові травми голови, шийного відділу та ін. І цим закласти основи міцного здоров’я протягом усього життя: попередити розвиток сколіозу, затримки мовного розвитку, плоскостопості, головного болю неясної етіології, вегето-судинних порушень. Про це докладніше я постараюся розповісти у статті про лікування дітей (новонароджених та старшого віку).
З літніми пацієнтами, на жаль, важко говорити про повернення повного здоров’я, проте дуже успішно можна полегшувати багато станів (болі в спині, симптоми поширеного остеохондрозу та спондилоартрозу, проблеми з внутрішніми органами, головний біль та ін.). Часто для цього потрібна більша кількість сеансів, або регулярні візити до остеопат, проте в багатьох випадках це набагато безпечніше, ніж медикаментозне лікування, не має побічних явищ та ін.
Остеопатична підготовка до пологів та спостереження під час вагітності – один із важливих кроків до суттєвого зменшення родового травматизму (як з боку матері, а також з боку дитини). Що може такого особливого зробити остеопат?
При роботі з вагітною остеопат насамперед не нашкодить(!). Усі техніки м’які, щадні та проводяться з урахуванням стану вагітної та плоду.
Остеопат обов’язково перевірить стан тазу та відкоригує виявлені порушення:
- кісткового кільця таза (рухливість та відсутність зсувів крижів, тазових кісток, куприка). Адекватна рухливість і стан кісткової системи тазу є вкрай важливим фактором благополучних пологів.
- м’язово-зв’язувального апарату тазу. М’язи тазового дна (промежини) повинні бути у стані ідеального балансу між скороченням і розслабленням. Спочатку протягом усієї вагітності вони беруть участь у «утриманні» всієї маси плода, не дозволяючи йому «вийти» назовні. А ось під час пологів якраз вони повинні максимально, симетрично, поступово розслабитися, щоб не чинити опору голівці немовляти і не тримати його ні секунди довше за необхідне в замкнутому просторі; даючи головці можливість безпечно та вчасно прорізатися та народитися.
- зв’язкового апарату матки. На зв’язування матки припадає колосальне навантаження під час вагітності. А їх стан важливий для правильного центрування матки та її шийки як під час вагітності (для запобігання деяким варіантам тонусу матки та болю в проекції цих зв’язок на пізніх термінах) так і під час пологів. Правильне розташування матки та її шийки по провідній осі тазу під час пологів сприяє їх гармонійному та правильному перебігу. Дитина не має труднощів при вставленні головки в кільце тазу, шийка матки вчасно розкривається. Крім того, самі маткові скорочення в цьому випадку успішніші, матка працює з більш високим ККД.
Уявіть собі, що плід не може правильно вставитися голівкою в кільце таза зсередини, а маткові скорочення вже почалися. необов’язково свідчить про їхню некомпетентність або про навмисне шкідництво, просто в ситуації, що склалася, вже неможливо діяти по-іншому, щоб живими залишилися і мама і дитина.
І саме остеопатія може допомогти запобігти таким ситуаціям. Допомогти і мамі, і дитині, і акушеру-гінекологу.
- остеопат обов’язково перевірить стан хребта. Різні відділи хребта відповідальні окремі ланки родового процесу. Наприклад, хороша рухливість певних хребців поперекового відділу важлива щодо механіки родового процесу. А ось група хребців у грудному відділі відповідає за нервову регуляцію пологів. І якщо хребет у порядку, то й усі ланки родового процесу працюватимуть сполучено, послідовно та гармонійно.
- за необхідності остеопат попрацює з внутрішніми органами. Під час вагітності, крім того що до них пред’являються подвоєні вимоги, вони ще й виявляються зміщені маткою, що збільшилася під діафрагму, в сторони і ін. незвичні їм становища. Тому й часті скарги на печію, розлади випорожнень (закрепи, нестійкий стілець), тяжкість у ділянці печінки. А проблеми з нирками можуть обернутися загрозливим станом для плода і матері. Зважаючи на те, що при вагітності перелік дозволених та рекомендованих медпрепаратів дуже обмежений, остеопатичну корекцію по праву можна вважати методом вибору для боротьби з подібними симптомами.
Я перерахувала основні, але далеко не всі можливості остеопатії у роботі з вагітними . Кожен випадок індивідуальний і немає двох однакових вагітних у всьому всесвіті.
Мій досвід роботи остеопатом показує, що навіть при травматичних і несприятливих перших пологах, що є в анамнезі, наступні пологи, коли при вагітності проводилося остеопатичне лікування, протікали набагато сприятливіше і безпечніше і для матері, і для дитини.
Цікаво буде почитати також Кесарів чи звичайні пологи?
© Усатова Є.В.